ШТИП

Со јазикот се идентификуваме. одбележан денот на мајчиниот јазик

Семејството е првото место каде се учи и се зборува мајчиниот јазик, а родителите се тие кои треба да ги научат децата да го...

Штипската администрација чистеше околу рекреативната патека

Со лопати и гребули како во времето на Тито, штипската администрација спроведе работна акција на новата патеката покрај Брегалница: Знаете дека порано пвоеќе пати општинската...

МАКЕДОНИЈА

Преговорите за јазикот функционираат по принцип на тајна пошта – Летаат писма а никој...

Неофицијално, најголемите разлики веќе биле надминати. Но, портпаролот на ДУИ денеска предупреди дека нивниот предлог за измени во Законот за употреба на јазиците не...

Срцев удар е причина за смртта на младиот штипјанец – Телото однесено на обдукција...

Инфаркт е причината за смртта на 33 годишниот штипјанец. Трагедијата се случила на отворено море.Ангел бил работно ангажиран во службата за обезбедување на бродот. Во...

Вработените во Железницата стапија во штрајк – Си ги бараат платите !

Поради неисплатени плати, над 200 вработени во Mакедонски железници – Tранспорт започнаа штрајк, со што железничкиот сообраќај во Македонија е стопиран. Платите кои им доцнат...
shtip
clear sky
6 ° C
6 °
6 °
52%
0.9kmh
0%
Wed
5 °
Thu
7 °
Fri
8 °
Sat
7 °
Sun
5 °
- Advertisement -

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – ориз, морков и целер протв гастрит

Желудникот е орган кој е подложен на инфекции и болести, како гастритис предизвикан од воспаление на слузницата, што доведува до проблеми како надуеност, губење...

Природа и здравје – јаболков оцет

Сезонски сме на прагот кога од ден на ден се подоминантни ќе бидат : бактериите, вирусите, грипот ... Ова значи дека веќе е вистинско...

Здрава храна – круша

Крушета е „чаша“ преполна со здравје. Уште се нарекува и дар од боговите, а овие епитети најверојатно ги добила  благодарение на богатиот нутритивен состав. Содржи:...

СПОРТ

Резултати Трета лига Исток

Одиграни натпреварите од 11-тото коло од Трета лига Исток. Сите натпревари се одиграа со почеток...

Штип : 14-ти турнир во табла „Џолев Компани“

 По 14-ти пат, во Штип ќе се одржи турнирот во табла „Џолев Компани“ : „Турнирот ќе...

Баскет Дино победник на турнирот „Рајко Жижиќ“ во Белград

Кошаркарскиот клуб Баскет Дино од Кочани со генерацијата 2004-2005, е шампион на меѓународниот турнир „Рајко...

Нов дух во Брегалница. Совладан Работнички.

Се чувствува новиот дух во штипскиот прволигаш Брегалница, откако денеска во пријателскиот натпревар против Работнички,...

Членовите на ПК „Челични“ ги подобрија своите рекорди

Најдобрите  членови на пливачкиот спортски клуб „Челични“ ги подобрија своите рекорди на Летното државно првенство...

СВЕТ

Пожар во бегалски камп во Бугарија !

Околу 270 лица сместени во Центарот за прием на бегалци во градот Харманли во Бугарија беа евакуирани поради пожар во објектот, соопшти локалната полиција. Пожарот...

ЕМИСИИ

ФОТО: Британец го истетовира Трамп на нога и верува дека тој...

Млад Британец ја овековечи победата на Доналд Трамп на изборите за претседател на САД со тоа што го истетовира на неговата нога. Дејв Синглтон...

ЗАНИМЛИВОСТИ

ВИДЕО: Тајната соба на врвот од Ајфеловата кула од 2015 достапна...

На највисокиот кат од Ајфеловата кула постои стан за кој од почетокот никој не знаел.Станот се состои од две соби, кујна, купатило и дневна...

ВИДЕО: Прва изјава на Анџелина Џоли по разводот со Бред Пит...

Анџелина Џоли прв пат се појави во јавноста откако во септември минатата година ги предаде документите за развод од Бред Пит. Таа во интервју...

ВИДЕО: НАСА го прекинала преносот од Вселенската станица откако шест НЛО...

Ова го поткрепуваат со неодамнешниот пренос од случувањата на Меѓународната веселенска станица каде при појава на шест НЛО летала, одговорните во НАСА го прекинале...