Природа и здравје – Со три состојки против гастритис

 

Гастритис – непријатна болест на желудочната слузница, која доведува до болни напади. Луѓето кои имаат гастритис знаат колку непријатности носи оваа болест: ограничувања при исхрана, намален имунитет, нетолеранција на одредени лекови.

Лекувањето се назначува од лекар, но ништо не пречи да си помогнете сами со рецептот што ви нудиме денес.

СОСТАВ

2 моркова

1 компир

2-3 прстофати рендан ѓумбир

ПОДГОТОВКА

Трите состојки се ставаат во блендер и се варат. Непотребно е да се каже дека пред тоа треба да се исчистат.

Консумирате една порција од тоа пире за појадок секој ден. По 3-4 недели ќе забележите позитивен резултат.

Болката ќе исчезне, киселините исто. Колку време ќе се зема оваа смеса, зависи од индивидуалната состојба. Откако ќе почувствувате олеснување може да престанете да ја земате, да направите пауза и после еден месец консумирајте ја пак.

Се разбира, за време на земањето на овој здрав лек треба да се избегнува пржена и премногу зачинета храна.

 

SHARE

LEAVE A REPLY