Природа и здравје – Мед и сода против целулит

Различни антицелулитни производи се достапни на пазарот, меѓутоа прашањето е кој е ефикасен.

Ние ќе ви понудиме докажан рецепт кој ќе ви помогне успешно да се справи со непријатниот проблем.

Дерматолозите се сигурни дека оваа мешавина е многу поефикасна од сите производи што може да ги купите. Рецептот на „баба“ вклучува само две состојки – сода бикарбона и мед.

Доволно е да се измеша 1 супена лажица сода бикарбона и мед. Додадете мала количина на вода и ставете ја смесата на топла рингла. Кога мешавината ќе зоврие почекајте 2-3 минути, а потоа оставете ја настрана за да се олади.

Додека сосема не се оладила, нанесете ја на оној дел од телото што има целулит. Доволно е да ги масирате проблематичните области 3 минути. Потоа измијте со топла вода.

Откако ќе ја завршите оваа постапка, размачкајте ги проблематичните области со чист мед и направете си масажа во времетраење од 4-7 минути.

Сите дами кои го пробалеовој рецепт велат дека навистина прави чуда!

 

SHARE

LEAVE A REPLY