Природа и здравје – маска против опаѓање на косата

Паѓање на косата – нешто што најмногу ги нервира и фрустрира жените иако и мажите не се изоставени од оваа појава. Можете да се грижите за губење на косата ако изгубите повеќе од 100 – 150 влакна дневно. Под оваа вредност, тоа е природен циклус и начин на обновување на косата.

Ако вашата ситуација е посериозна ако губењето на косата не само што има драстично влијание врз вашиот изглед,  дури се соочувате и со ризик од ќелавост, време е да се преземете акција. Ќе ви помогнеме со следниов природен рецепт – домашна маска од зелен чај и жолчка.

Маската ќе ја подготвите со 1 жолчка од јајце. Добро изматете и додадете 2 лажици зелен чај. Внимателно измешајете ги состојките, а потоа нанесете ја маската директно на скалпот со движење на масажа. Ставете шапка или пластична кеса на главата и држете ја така половина час. Измијте ја маската со топла вода и соодветен шампон. Користете ја додека не почувствувате соодветни резултати.

SHARE

LEAVE A REPLY