Животна прказна за оние кои веруваат во љубовта: Писателка се вљубила на клупа во бездомник…денес имаат две деца и 12 години брак !

Ако некој ми речеше пред 12 години дека ќе се омажам со бездомен алкохоличар, би претпоставила дека се луди. Но, тоа е она што се случи. Имав 30 години, бев среќна и сингл, со успешна кариера како писател, кога се заљубив во човек кој живее во грмушка ! Човек без приход. Или можности за кариера. Или чевли.

Потекнувам од академско семејство… татко ми беше странски дипломат и пораснав во Шведска, поранешниот Советски Сојуз, Австрија, Холандија и Велика Британија. Разговорите за време на вечера ни беа околу политиката, литературата и неодамнешните светски настани. Го сакав училиштето и имам факултетска диплома од Лондон. До 2006 година живеев во Виена, во мојот сопствен стан, со мојата сакана мачка Виски. Четиригодишната врска ми заврши лошо и иако не бев спремна да се сретнам со еден човек, ако тој се случи да падне во мојот скут, уживав во животот самостојно. Имав многу пријатели, забавен општествен живот и хонорарна кариера.

Потоа, во септември истата година отидов да работам во Амстердам неколку недели. Една недела, вечерта, седев на клупа на Leidseplein, плоштад во центарот на градот, чекајќи пријател, кога еден човек седна до мене.

“Дали имате време?“, праша тој.

“Од десет до седум”, одговорив, покажувајќи на големиот часовник токму пред нас. Погледнав настрана – изгледаше како скитник. Неговата облека беше валкана, косата и брадата во прашина, со една излитена чанта (подоцна дознав дека во неа го чувал својот џемпер, вреќа за спиење и пиво). Почнавме да разговараме, и на мое изненадување, ме натера да се насмеам неколку пати. Забележав дека, и покрај неговиот изглед, тој беше убав, висок и имаше најголеми кафеави очи што некогаш сум ги видела.

Десет минути подоцна дојде мојот пријател. “Морам да одам”, реков, малку неволно. Пред да можев да кажам нешто повеќе, стоеше на клупата и рече: “Сабота, 03:00, истата клупа”. Потоа отиде. Мојот пријател и јас се погледнавме еден со друг, не можевме да поверуваме што се случило. Дали еден човек кој се чинеше дека е сиромашен, ме обзема да се вратам во саботата? Како може да биде толку сигурен? Тоа нема никаква смисла.

Ммногу размислував за него во текот на следната недела. Од една страна се гадев од неговиот развратенизглед, но од друга имаше нешто во врска со него, што беше толку интригантно што сакав повторно да се сретнам со него. Конечно пристигнав и седев на истата клупа во три часот. И чекав. И чекав. И чекав. По 20 минути бев спремна за да се откажам кога тој се појави. На детски велосипед.
“Доцниш!”, реков јас.

“Јас не мислев дека ќе дојдеш. Дојдов да проверам за секој случај. И ти си тука! “, рече со насмевка. Се насмевнав назад и мојот гнев се стопи – можеби затоа што беше со подобар изглед отколку кога го сретнав.

Заедно ги поминавме следните шест часа, одевме по Амстердам, имавме пикник и се запознавме еден со друг. Дознав дека неговото име е Вик, роден во Полска, но пораснал во Канада, имал 25 години (брадата го прави да изгледа многу постар) и дека тој моментно живее во Вондепопарк. Откако работел како камионџија на виљушкар и на дузина други разни работни места со ниски примања во Канада, тој одлучил да патува низ Европа. Кога неговите пари секнале, не видел друга опција отколку да живее на улица. Ако времето било добро, тој спиел под ѕвездите и ако врнело тој наоѓал мост за спиење под кој се засолнувал. Во тоа време живеел во грмушка и имал картонски покрив.

За време на нашето време заедно сфатив дека Вик беше едноставно најсмешниот, најсреќен и најоптимистичен човек што некогаш сум го сретнала. Тој имаше желба за живот, која беше и смирувачки и заразна. Никогаш порано не сум сретнал некој како него – некој што открил огромна авантура.

Вик и јас се сретнавме уште три пати пред да се вратам во Виена. Додека ми се приближуваше морав да се соочам со тоа: се заљубив во него. Се обидував да се борам со моите чувства, бидејќи имаше толку многу нешта кои не беа во ред со него според моето гледиште: немаше образование, нема можности за кариера, премногу се шегуваше (користеше алкохол а и други супстанции) беше пет години помлад од мене и живееше во грмушка! Не можевме да бидеме заедно. И покрај ова му го дадов мојот мобилен телефон – иако тој немал телефон. Не сум сигурен дека холандската поштенска служба ќе ги прифати писмата упатени до “добар човек кој живее во грмушка во Vondelpark, Амстердам”, така што немав начин да го задржам во контакт со него.

Се вратив во Виена и се прашував дали повторно ќе го видам. Потоа, три недели подоцна, во понеделник изутрината, кога се подготвував да одам на работа, заѕвони мојот мобилен телефон. “Јас сум тука”, рече гласот. Тоа беше Вик. Откако заработил доволно пари , тој купил билет за воз до Виена … и оттогаш сме заедно. Две години откако се запознавме, се оженивме во палатата Белведере во Виена во присуство на двете наши семејства, а две години потоа се родија нашите прекрасни близнаци Тил и Деста. Вик сега е машински инженер и живееме во мојата стара семејна куќа во Шведска. Не само што завршив со најсмешниот и најубавиот сопруг, но близнаците не можеа да имаат подобар или пољубезен татко.

Но, патот до тука не беше лесен. Вик беше сериозен алкохоличар кога се запознавме. Живеењето на улица го претвори во алкохоличар како начин за одржување топол живот и како механизам за преживување. Сакав да престане да пие (тој обично го започнува денот со конзерва од пиво), но во исто време знаев дека самиот имал ултиматум да не работи. За среќа, Вик сам одлучи дека треба да го спречи пиењето, и тој го направи тоа.

Вик и јас, двајцата ги надминавме нашите предрасуди. Речиси се онесвестив кога дознав дека Вик никогаш не прочитал книга во својот живот. Сѐ уште верував во него и можев да видам колку е интелигентен и каков би бил ако не се натерал себеси да живе во грмушка. По многу убедување и охрабрување, тој се согласи да го изучува машинското инженерство, бидејќи секогаш имал интерес за машини.

Не им кажав моите родители за целосната позадина на Вик – тие дознаа само кога го читаа мојот нов роман, „Како се заљубив во човекот кој живее во грмушка“, врз основа на тоа како се запознавме – но им пречеше што тој немал образование. Пред да го запознаат, татко ми, исто така, се плашеше дека Вик ќе ми пренесе некоја страшна болест, а мајка ми беше загрижена дека ќе ме украде од неа. Но, кога тие се сретнаа, тие апсолутно го обожаваа. “Тој е првиот вистински човек со кого некогаш си имала состанок”, рече татко ми. И откако видеа каков одличен готвач е (неговите стекови се секогаш голем хит) и како тој им помага околу куќата, тој наскоро стана неопходен дел од нашето семејство.

Но, за жал, сите не чувствуваа исто за Вик. Кога се омажив за него, изгубив две од моите најстари пријателки бидејќи одбија да го прифатат. Вик се обидува да ме утеши, велејќи дека тоа само покажува колку се ограничени и плитки – и тој е во право – но има моменти кога ми недостигаат и се чувствуваат мизерно за нивната одлука. Јас, исто така, се чувствувам луто затоа што никогаш не најдоа време да го запознаат правилно и да му судат за неговата позадина.

Првите шест години од нашата врска беа многу тешки, финансиски, бидејќи Вик студираше и јас бев единствениот главен носител на пари. Работев како писател и иако мојата втора книга беше номинирана за награда, не заработив многу пари. Тогаш близнаците се родија и нашата ситуација стана уште поизразена. Но, знаевме дека моравме да ги поминеме тие груби години со цел да ја подобриме иднината за себе.

Некои луѓе сметаат дека сум го спасила Вик, но мислам дека е обратно. Тој ми покажа дека не треба многу за да бидеш задоволен и ме натера да се смеам секој ден. Во изминатите 12 години, ние сме секогаш заедно, станавме посмирени. И тоа е сè до него.

Ги отворив очите кон животот на бездомниците – свет што отсекогаш избирав да го игнорирам. Тие се луѓе со животи.Имаат свои приказни.Имав многу предрасуди за бездомниците, главно затоа што некако мислев дека заслужуваат каде што завршиуваат. Сега знам дека да се стане бездомник е судбина што може да се случи на секој од нас.

Ние сме на едно прекрасно патување заедно со Вик, кое се уште трае. Пишувам со полно работно време и имам многу возбудливи проекти во движење, вклучувајќи игран филм, и наскоро ќе ја објавам мојата седма книга. Но, ние се чувствуваме навистина благословени и никогаш не земаме ништо здраво за готово.

Вик еднаш ми рече дека јас сум првиот човек кој верувал во него. И тоа е сè што е потребно. Само велејќи дека “верувам во тебе” можете да го смените нечиј свет. Понекогаш дури и контакт со очи, ,смешка или обично “Здраво” на некого може да му го промени светот. Кој зна…можеби дури и ќе пронајдете вашиот шармантен бездомник кој ќе се претвори во принц и љубов од сонишата.Ах !…да, на крајот….се викам Ејми Абрахамсон.

 

 

 

 

LEAVE A REPLY