Трамп го откачи и државниот секретар Рекс Тилерсон а на негово место го именува директорот на ЦИА, Мајк Помпео !

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео.

Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.На чело на ЦИА е именувана Џина Хаспел, додегашен заменик директор.

LEAVE A REPLY