Природа и здравје – Масло од глуварче против главоболка

Жолтото глуварче од антички времиња е ценето поради своите докажани лековити својства. Се користи за лекување на инфекции, жолчни и црнодробни заболувања, а се користи и како моќен диуретик.

Дали знаевте дека глуварчето е едно од најефикасните средства за ублажување на болката во зглобовите и мускулите? Докажано е дека антивоспалителните својства на глуварчето помагаат во лекувањето на артритис и гихт. Глуварчето ги елиминира грчевите и главоболката.

Денеска ќе Ви помогнеме во домашни услови да си подготвите од волшебниот лек – масло од глуварче.

Потребни состојки:

– 500 грама цвеќиња од глуварче

– 1 литар маслиново масло

Начин на подготовка:

На сончева светлина собирајте ги цветовите од глуварче и ставете ги во тегла. Немојте да ги миете цветовите, треба да ги земате од чисти подрачја.

Додадете го маслиновото масло во теглата, потоа затворете ја со чиста газа и ставете ја на сончево и топло место три недели.

Вака подготвеното масло се чува во шише на темно и ладно место – фрижидер или подрум.

Со вака одготвеното масло, треба да се мачка болното место неколу пати на ден. Може дури, одвреме –  навреме неколку капки од ова месло да се стават во салата.

SHARE

LEAVE A REPLY