Нападите врз Сирија само го задоволија егото на САД, Британија и Франција – Долгорочно, Асад и Русија се победници !

Лидерот на либански Хезболах, Хасан Насрала, рече дека нападот на САД, Франција и Велика Британија на Сирија не постигнал ништо.

Според него, не им помогнал ниту на бунтовниците во Сирија, ниту послужил на интересите на Израел.Насралах рече дека војската на САД се воздржувала, затоа што знаеле дека поголем напад ќе предизвика одмазда на Дамаск и нивните сојузници и на тој начин ќе го запалат регионот, пренесе Ројтерс.

САД, Франција и велика Британија ноќта мешу петокот и саботата лансираа повеќе од 100 ракети на Сирија, како одмазда за наводниот напад со хемиско оружје на Дума, сириски град во источна Гута.

LEAVE A REPLY