Една победа и два порази за борачите на Балканец на ЕП во Скопје

Вчера на европското првенство во борење за кадети во слободен стил настапија двајца борачи на БК Балканец. Филип Тасев во категорија до 65кг. во првата борба извојува победа против борачот Циурзински од Полска со резултат 8:7, додека во втората борба е поразен од борачот Лоизидис Ц. од Грција со технички туш.

Вториот штипски преставник Драган Велинов во категорија до 110 кг. во првата борба е поразен од Манашвили од Грузија со технички туш.

Борачот на македонската репрезентација Бесир Алили во категорија до 45кг. во финалната борба е поразен од борачот Марутиуниан од Ерменија со технички туш, со што го освои сребрениот медал.

SHARE

LEAVE A REPLY