Мандатарот Заев од денес преговара со ДУИ за ресори – Што...

Мандатарот за состав на влада, Зоран Заев,од денеска почнува интензивни разговори со лидерите на партиите од парламентарното мнозинство, со цел да се договорат најсоодветните...

Сеад Кочан во болница, судот повторно ќе одлучува за притворот !

Судијките Моника Бахчовановска – претседател на советот и Љубинка Башеска и Весна Костова Спасеска експресно одлучија предметот за притворот на Кочан да се врати...

Оспоруваниот спикер Џафери ги повика на средба бившите претседатели на Парламентот,...

Според информациите на медиумот, на средбата биле поканети сите поранешни претседатели на Собранието, но на средбата присуствувале само Стојан Андов, Тито Петковски и Никола...

Скопје: Основец силувал десетгодишно дете во напуштена градинка !?

Скопјанка вчера во полициската станица Ѓорче Петров пријавила дека на 10 мај во попладневните часови ученик од основно училиште во населбата Ѓорче Петров го...

По телефонските “бомби”, почнаа да фрчат и вистински бомби – Пратеникот...

Додека трае истрагата на МВР, Милошоски тврди дека се работи бомба поставена од криминално политичко подземје инспирирано од лидерот на СДСМ и овјавувањето на...

Четири степени по рихтер го стресоа утрово Скопје !

Скопјани повторно се на нозе, откако силен земјотрес утрово го затресе Скопје. Според првичните информации од ЕМСЦ, земјотресот што се случи во 4 часот и...

Пропаднаа иницијативите до Уставен суд за мандатот на градоначалниците – Од...

Уставниот суд донесе одлука да не поведува постапка по двете иницијативи за локалната самоуправа односно мандатот на градоначалниците. На денешната седница на Уставниот суд судијата...

Денес Уставен суд ќе одлучува по иницијативата за локалните избори и...

Денес со почеток во 9 часот ќе започне седницата на Уставниот суд. На дневен ред пред судиите ќе се најдат две иницијативи. Првата е...

Македонија втора на Балканот по резервите на злато !

На листата се наоѓаат 100 најбогати земји, а на второ место е Германија со 3.377.9 тони, а на третото Меѓународниот монетарен фонд со 2.814,0...

Во вербална расправија убиен градоначалникот на Боговиње !

Градоначалникот на општина Боговиње, Хазби Идриз, е убиен по вербална расправија, помеѓу него и поранешен вработен во Општина Боговиње, која ескалирала во судир со...