Нова инвестиција на штипскиот пазар. Ќе се уредуваат и останатите две...

Нови инвестиции на градскиот пазар во Штип. Наскоро, започнува уредување на плато 2 и плато 3, места кои не беа опфатени со првичната реконструкција...

СЈО лаже и манипулира за да го оцрни ВМРО ДПМНЕ,...

СЈО лаже и манипулира  за да го оцрни ВМРО ДПМНЕ, изјави партискиот лидер Никола Груевски денес од Штип. Реакцијата на Груевски доаѓа откако денес...

Стечејците доаѓаат по своето

Стечајците доаѓаат по своето. Пред изборите бараа ветувања, сега конкретни решенија за нивно згрижување: Ние добивме ветување дека за 100 дена по формирањето на...

Здружението на борци ја одбележа годишнината од разбивањето на Вториот Плачковички...

Здружението на борци денес ја одбележа годишнината од разбивањето на Вториот Плачковички одред, во кој животите ги загубија неколкумина штипски првоборци. Одредот е разбиен...

Голема среќа за двајца матуранти од Штип. Животот им го спаси...

  Голема среќа за двајца матуранти од Штип. Животот им го спаси безбедносен ѕид. Станува збор за ѕид кој Општината пред неколку години го постави...

Ќе се осветлуваат градските гробишта во Штип

Од понеделник, ќе започне осветлувањето на градските гробишта во Штип. Прво, ќе се осветлува главната улица која води од стариот кон новиот дел на...

Отсуството на Бате Геле го одложи рочиштето за насилството во Собранието

  Отсуството на првообвинетиот Ангеле Зафировски, алијас Бате Геле го одложи рочиштето за насилството во Собранието од 27 април.  Тој е во куќен притвор и...

Повик за црковно-народен собир во нас.Баби

Празникот на сесловенските учители и годинава, најмасовно во Регионот ќе се прослави во црквата во штипската населба Баби. Годинава, таму се очекуваат околу 2.000...

Промовирана книгата „Исечоци од мојот живот“ на Добрила Јовева

„Исечоци од мојот живот“ е насловот на книгата на авторката Добрила Јовева која денеска беше промовирана во штипската библиотека. Четврта книга по ред на...

Зошто штипјанецот Бате Геле заглави за каузата ВМРО?

Започна судењето за насилството со македонскиот Парламент од 27 април. Меѓу обвинетите е и штипјанецот Ангеле Зафировски, Бате Геле, човекот за кој се тврди...