Во недела и Косово гласа на локални избори !

На локалните избори, што в недела ќе се одржат во Косово, ќе учествуваат тројца министри и 11 пратеници. Министрите за образование Шиќири Битиќи и за...

Меѓународниот трибунал идниот месец ќе донесе пресуда за Ратко Младиќ !

Судиите на Обединетите нации следниот месец ќе ја донесат пресудата за поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, обвинет за воени злосторства извршени...

ВИДЕО: Петмина мртви во Украина откако автомобил излетал од патот !

Според извештајот од полицијата, возилото Лексус СУВ се судрило со друг автомобил, по што излетал на тротоарот. Како што соопшти Антон Херашенко, од министертвото...

Разводот со ЕУ според Европскиот Парламент ќе ја чини Британија 60...

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, денеска изјави дека сметката за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија (Брексит) изнесува меѓу 50 милијарди и...

ВИДЕО: 200.000 луѓе синоќа протестираа низ Каталонија по апсењето на лидерите...

Учесниците, чиј број достигна до околу 200.000 луѓе, побараа ослободување на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, водачите на „Националното собрание на Каталонија“ и „Омниум...

Првата средба на Ципрас и Трамп во знак на економските теми...

Трамп притоа вети дека САД долгорочно ќе ја поддржуваат таа земја. „Ќе зборуваме за дополнителни начини на кои Грција може да ни помогне и...

Албанската опозиција се обедини во откривањето на криминалните дејства на владата...

На средбата што ја имаа лидерите на двете најголеми опозициски партии, Луилзим Баша од Демократската партија и Моника Криемади од Движењето за социјалистичка интеграција,...

Од идната година поскапо летување во Грција – Се воведува нова...

Грчките власти одлучиле од следната година да воведат нова давачка во форма на такса за престој, чија висина ќе зависи од видот на сместувањето,...

ФОТО: Истрага против австриски сатиричен магазин кој стави мета на новиот...

Сатиричниот весник Титаник, веднаш по објавувањето на резултатите на парламентарните избори во неделата, кога стана познато дека ОВП е најсилната партија, а нејзиниот претседател...

Островот Канви во Британија по примерот на Каталонија планира да си...

Додека ЕУ лидерите се зафатени со иднината на Шпанија од една страна, по референдумот за независност на Каталонија и со преговорите за Брегзит од...