Ципрас ги постави финалните услови: Едно име за секаде и дефинтивно...

Без превод на грчки јазик, името Горна Македонија, како што се изговара на македонски, е прифатливо решение за Ставрос Теодоракис, лидерот на грчката партија...

ВИДЕО: Овој човек имал рак но одбил хемотерапија, а дочекал 102...

Докторите во Грција во 1976 година на овој човек му дијагностицирале неизлечлив рак на белите дробови па тој се помирил со тоа дека ќе...

ФОТО: Што му напишаа твитерџиите на премиерот Заев на неговиот профил,...

Некои твитови не се читаат на полн стомак. Некогаш знаеме и да претераме во „изливите„ на емоции, или да го направиме тоа културно, безболно...

Во петок во Кочани ќе се промовира извидништвото

Во рамките на проектот „Младинско учество преку извидништво“ поддржан од УСАИД, Извиднички одред  „ЛАСТОВИЦА“ – Кочани, на ден 26.01.2018 година организира настан за промоција на извидничкото...

Дали Венецијанската комисија воопшто има добиено барање од Владата за Законот...

На интернет страницата на Венецијанската комисија, советодавното тело на Советот на Европа, засега нема ниту една информација дека некој од Македонија им пратил барање...

Ѕвегорските суроваскари го избркаа лошто од Пијанец

Ѕвегорските суроваскари  го избркаа лошто од Пијанец, ги благословија домаќините, и ја прославија Старата нова година.  Зачувувајќи ја автентичната традиција на весела свадбена поворка...

Тејлор Свифт ѝ купила куќа на својата бремена обожавателка која останала...

Тејлор Свифт ѝ купила куќа на својата бремена обожавателка, откако дознала дека таа останала без дом. Обожавателката Стефани ја примила среќната вест додека ја...

ВИДЕО: Двајца Хрвати се удавија во Јадранско Море на традициционалното новогодишно...

Трагедија се случи на традициционалното новогодишно капење во хрватскиот град Ријека. Двајца локални жители се удавиле во разбеснетото Јадранско Море во месноста „Пучина“, јавија...

10 илјади евра од АМС за штипските спортски клубови

Агенцијата за млади и спорт обезбеди 600 илјади денари за штипските младински спортски клубови. Станува збор за возрасни категории од 14-20 години, а условот е...

Судски спор ја кочи распределбата на земјоделското земјиште во Карбинци

Судски спор ја кочи распределбата на земјоделското земјиште во Карбинци. Ова е образложението на Министерството за земјоделие на писмото што земјоделците и Општината го...