Природа и здравје – Здравје скриено во стапалата

Лекарите во древна Кина одамна утврдиле дека стареењето на телото започнува од стапалата. И пред се - од петиците. Според каноните на древната кинеска медицина,...

Природа и здравје – Здраво и брзо топење на килограмите

Температурите растат, а нашето тело останува без парчињата облека кои покрај тоа што не топлеа изминатиов период, ги прикриваа и вишокот килограми наталожени во...

Природа и здравје – Лош здив, причини и решение

Лошиот здив секогаш е посочуван како еден од најнепријатните и најодбивните проблеми. Тој предизвикува срам, вознемиреност и дискомфор при воспоставување на блиски контакти. За...

Природа и здравје – Со цвекло до подобро здравје

Резултатите од медицинските истражувања покажуваат дека консумирањето на цвекло го чисти црниот дроб, го решава проблемот со  опстипација и други проблеми со цревата, но...

Природа и здравје – Алое Вера против рак

Кристофер Колумбо милувал да каже: „Постојат четири билки кои се неопходни за човекот: тоа се пченица, грозје, маслинки и алое. Првата храни, втората нуди...

Природа и здравје – Со плунка против болка

Дали помислувате на тоа што правевте во детството со малите ранички и модринките ? Малку секрет од усната шуплина и еден лист на „проблематичното...

Природа и здравје – Глог против вртоглавица

Вертиго или вртоглавица - обично се случува со ментално или физичко прегревање (особено во пролетта). Обично  е придружена со т.н. ладно потење, гадење, нетолеранција на...

Природа и здравје – Масло од глуварче против главоболка

Жолтото глуварче од антички времиња е ценето поради своите докажани лековити својства. Се користи за лекување на инфекции, жолчни и црнодробни заболувања, а се...

Природа и здравје – Со нане против стомачни тегоби

Гастритисот, особено во комбинација со запек или дијареа е, не само многу непријатно, туку и болно искуство. За деновите да не ги минувате со болки...

Природа и здравје – масажа со лажица против целулит

Сите генијални идеи се едноставни! Ова уште еднаш го докажа д-р Рене Кох од Германија, кој измислил уникатен начин за масажа со помош на...